Gimnazjum Gminy Oleśnica im. Szarych Szeregów - GIMNAZJUM GMINY OLEŚNICA IM. SZARYCH SZEREGÓW W RODZINIE SZKÓŁ IM. ARMII KRAJOWEJ

foto1
TU KAŻDY ZNAJDZIE COŚ DLA SIEBIE!
foto1
MÓWISZ: GGO. MYŚLISZ: OK.!
foto1
JUŻ NIE MUSISZ SZUKAĆ. ZNALAZŁEŚ!
foto1
NASZE GIMNAZJUM JEST NA 6!
foto1
ZAPRASZAMY DO NAS!
+48 71 314 02 36
gimnazjum@olesnica.wroc.pl

Blue Flower

Blue Flower

Blue Flower

Blue Flower

Kto by z walki ze złem zrezygnował -
zrezygnowałby z człowieczeństwa

Aleksander Kamiński

 

Działalność Szarych Szeregów, ich pełna patosu i poświęcenia misja, gorliwy patriotyzm i heroizm skłoniły społeczność Gimnazjum Gminy Oleśnica do przyjęcia 27 września 2013 roku imienia Szarych Szeregów- najmłodszych żołnierzy Armii Krajowej. Noszenie tak zaszczytnej nazwy zobowiązuje uczniów i pracowników szkoły do zachowania właściwej postawy obywatelskiej, godnej pamięci młodych bohaterów.

Kiedy dyrektor Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Oleśnicy i zarazem przewodnicząca Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Karowej p. Dorota Rasała-Świtoń zaprosiła GGO do grona tejże organizacji, dyrektor naszego gimnazjum postanowiła bez wahania przyłączyć się do zrzeszonych patriotycznym przesłaniem szkół i tym samym kontynuować przyjęte we wrześniowym postanowieniu działania wspierające sławienie pamięci bohaterów konfliktu zbrojnego lat 1939 - 1945. Uroczystość przyłączenia Gimnazjum Gminy Oleśnica do Rodziny Szkół im. Armii Krajowej oraz włączenia szkoły do Klubu Historycznego miała miejsce 14 lutego 2014 w MOKiS w Oleśnicy w 72. rocznicę powstania siły zbrojnej polskiego podziemia w czasach II wojny światowej.

Ceremonia rozpoczęła się już o godzinie 9:00 Mszą Świętą celebrowaną przez proboszcza parafii ks. infułata Władysława Ozimka w Bazylice Św. Jana Apostoła w Oleśnicy. Następnie zaproszeni gości oraz uczniowie obu szkół przeszli do sali widowiskowej MOKiS-u, w której o godzinie 11:00 zaczęła się kolejna część obchodów. Kiedy wszyscy uczestnicy spotkania zajęli wybrane miejsca, a światła na scenie i widowni wygasły, rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez gimnazjalistów z GGO. Wspaniała postawa młodzieży Gimnazjum Gminy Oleśnica, ich zaangażowanie, perfekcjonizm, profesjonalizm i artyzm zostały dostrzeżone i docenione przez licznie zgromadzonych gości. Łez wzruszenia nie kryli szczególnie ci, którym młode lata życia przyszło spędzić na walce z okupantem podczas II wojny światowej. Spektakl przywołał wspomnienia i utwierdził w przekonaniu, że nowe pokolenie Polaków również pamięta i docenia heroiczne czyny bohaterów Szarych Szeregów. Reżyserem inscenizacji była Agnieszka Grondowa, przy współpracy: Magdaleny Stojko, Agnieszki Zachodni, Lucyny Kollinger, Iwony Brzęk, dyrekcji i pozostałych nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców. W przedsięwzięciu wzięło udział 31 uczniów.

Wystąpili: Maria Paszkowska, Paulina Oleksyn, Bartłomiej Śliwiński, Sebastian Tocha, Dawid Kitel, Daniel Plewnia, Karolina Patyk, Paulina Skiba, Roksana Wszoła, Roksana Malczewska, Agnieszka, Natalia Mezglewska, Błażej Miarka, Sara Banasik, Dominik Nowak, Wiktor Ćwiek, Dominik Zimoch, Maciej Krzysiek, Karolina, Karol Paszkowski, Maja, Patrycja Szafrańska, Dominika Kowalska, Maciej Stępień, Szymon Mieszała, Dominik Orłowski, Aleksandra Adamska. Pieśni w układzie trzygłosowym śpiewała grupa wokalna Magness w składzie: Maria Paszkowska, Roksana Malczewska, Agnieszka Wojtkiewicz, Magdalena Mochocka, Aneta Sadowska, Sandra Wilgosz oraz Dawid Kitel, Sebastaian Tocha i Daniel Plewnia.

Tuż po zakończonej części artystycznej rozpoczęła się część oficjalna, którą zainicjowało wprowadzenie sztandarów i wspólne odśpiewanie hymnu państwowego . Przybyłych gości przywitały panie: dyrektor GGO Anna Klimkowska oraz dyrektor Gimnazjum nr 2 Dorota Rasała-Świtoń. Głos zabrali między innymi: burmistrz Oleśnicy Jan Bronś, wójt Gminy Oleśnica Marcin Kasina, prezes zarządu Obwodu Oleśnica Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Krzysztof Sycianko, prezes zarządu Okręgu Dolny Śląsk Światowego Związku Żołnierzy AK Ryszard Filipowicz, wicekurator oświaty Danuta Leśniewska.

Podczas uroczystości przyłączenia GGO do Rodziny Szkół im. Armii Krajowej oraz Klubu Historycznego organizatorzy i Instytut Pamięci Narodowej rozstrzygnęli również konkurs kierowany do uczniów dolnośląskich szkół podstawowych i gimnazjalnych na poradnik „AK i jej bohaterowie. Elementarz”. Laureaci konkursu odebrali dyplomy oraz nagrody. Wśród wyróżnionych znalazły się uczennice naszego gimnazjum Agnieszka i Weronika Wrzaszczak. Wystawę zgromadzonych prac przygotowały nauczycielki G nr 2 oraz p. Bożena Kula.

Agnieszka Grondowa

 

Kiedy na sali widowiskowej MOKiS w Oleśnicy społeczność uczniowska naszej szkoły uczestniczyła w uroczystości przyłączenia GGO do Rodziny Szkół im. Armii Krajowej, w tym samym czasie w hali sportowej MOKiS-u odbywały się konkurencje sprawnościowe zorganizowane przez nauczycieli wychowania fizycznego z Gimnazjum nr 2 oraz nauczycieli z GGO (G-2 Marlena Waga, Jacek Malczewski, Piotr Glinka; GGO Robert Nowosad, Izabella Zamorska, Katarzyna Janowska i Zbigniew Olszewski.)

W sali sportowej spotkali się reprezentanci klas I-III z poszczególnych gimnazjów. W skład drużyn wchodziło pięć dziewcząt oraz pięciu chłopców reprezentujących poszczególne poziomy klas. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: klasy I – Aleksandra Fit, Natalia Słotnicka, Marta Okoń, Ewa Nawrot, Magdalena Mateusiak, Adrian Pach, Paweł Mateuszak, Dawid Król, Jakub Piasta; klasy II – Marlena Malec, Karolina Sus, Kinga Kozar, Adrianna Rabulińska, Alicja Gołda, Mateusz Mikołajczyk, Paweł Kuświk, Szymon Kostoń, Sławomir Partyka, Łukasz Szymański: klasy III – Karolina Paliszkiewicz, Katarzyna Skwarek, Katarzyna Sulikowska, Dominika Pożniak, Natalia Telega, Paweł Kozioł, Dominik Suchecki, Dawid Świder, Daniel Ozga, Albert Paliszkiewicz.

Tym razem była to rywalizacja z "przymrużeniem oka", najważniejsza była dobra zabawa i integracja obu zespołów uczniowskich. Uczniowi mieli do wykonania mnóstwo zaskakujących konkurencji. Był więc „wyścig w kanałach”, „bieg powstańca w stroju wojskowym”, „budowanie barykady”, „przenoszenie rannego”, „rzut beretem” i wiele innych, tematycznie związanych z działalnością Armii Krajowej, umiejętności.

W przerwie między konkurencjami zaprezentował się zespół taneczny z G 2. Dziewczęta swoim występem wzbudziły podziw i wielkie owacje, a rozentuzjazmowana publiczność długo dziękowała im oklaskami.

Na zakończenie imprezy odbyły się mecze w ''gumową piłkę nożną ''.

Jak przystało na prawdziwe zawody sportowe były też dyplomy dla uczestników, ale tym razem nie było wśród nas ani przegranych, ani zwycięzców. Liczyła się dobra zabawa i mile wspólnie spędzony czas.

 

Galeria

Filmy:

 

GGO w mediach internetowych:

Katarzyna Janowska, Zbigniew Olszewski